Steve Jobs a jeho přerostlý iPhone zvaný iPad

„A je to tu“ – chtělo by se říci po tomto týdnu, kdy Apple ve středu 27. 1. 2010 ukázal svou představu o tablet PC, tedy zařízení bez klávesnice s dotykovým displejem. Podobných pokusů už bylo celkem dost, ale vesměs skončily neúspěšně. Na druhou stranu ještě nikdy za těch zhruba 10 let,  co se podobná udělátka čas od času objeví, nebylo očekávání tak velké. Tedy spíš nafouklé.

Malé srovnání.

Asi nemá cenu dělat výčet všech neúspěšných předchůdců od jiných výrobců a tak jsem si vybral jednoho, kterého považuji za velmi zdařilého a to Touch Book od společnosti Always Innovating o kterém se začalo mluvit někdy v březnu 2009. Jasně, každý je trochu jiná váhová, ale možná právě proto stojí za srovnání.

Začneme hezky srovnáním parametrů.

[table id=1 /]

Zjednodušeně lze říct, že Apple už tradičně nabízí nadstandardní výkon pro nadprůměrně náročný OS s komplikovaným rozšiřováním. Perfektní zpracování, slušný design a „vrzat“ jen tak nezačne. Možný problémem, stejně jako u iPhonu, může být programové vybavení, které se zatím relativně těžko shání. Pravdou je, že kdo hledá najde… Těšit se určitě můžeme na skvělý displej, který jistě u jeho menšího bratříčka patří ke špičce na trhu. Ale to je tak pomalu všechno, co mě napadá. Prostě nic extra, co bych hned zítra musel mít. Nemohu se zbavit dojmu, že jde jen o iPhone na sterojdech. Do batohu bych si asi vzal něco levnějšího, výkonnějšího a použitelnějšího.

iPad 3G
iPad 3G

A teď Touch Book. Neznámá firma, která zatím nezískala investora, ale o to teď nejde. Zařízení jako takové je velmi překvapivé díky „modulárnosti“. Dokáže fungovat jako samostatný tablet (bohužel se sníženou výdrží baterie), nebo jako klasický Net Book, kdy se výdrž vyškrábe udajně až na 15 hodin. Zadní kryt displeje je magnetický – zajímavý nápad, ale nevím, kolik hospodyněk si jej pořídí kvůli přilepení na ledničku. Moc jiných způsobů, snad kromě průmyslových, mě nenapadá. USBček má požehnaně. To je jen dobře, vzhledem k tomu, že nemá v základní výbavě paměť s pořádnou kapacitou. Provedení šasí není z nejlepších, display taktéž zaslouží nějaké to vylepšení. A takhle by se ještě chvíli dalo pokračovat.

Jaký je tedy můj závěr, pokud jde o srovnání těchto dvou zařízení?

I přes svou počáteční skepsi bych se asi rozhodl pro iPad i když rozdíl v ceně, kdy tenhle Apple v nejslabší verzi bude stát někde okolo 10000 a Touch Book cca 7500 (oboje v USA). Důvody jsou následující: distribuční síť, dokončené a odladěné řešení, support, kvalita zpracování. Ani jedno z toho Always Innovating nabídnou nemůže (zatím).

A teď trochu obecně:

Jak to ten Apple dělá, že se o něm tak mluví?

Tahle firma dokázala okolo sebe vybudovat jakousi auru. Která říká, že když už něco udělá, tak to je špička. Nejde s hlavním proudem, ale razí si celkem úspěšně vlastní koryto. Když už něco začne dělat, tak to dotáhne, což se rozhodně o konkurenci made by Steve Balmer říct nedá. Apple inovuje – porovnejte pokrok s Windows CE. A je celkem jedno, jestli je to pravda, nebo ne – prostě taková je situace a vnímání. Navíc Apple dokáže provozovat velmi účinný marketing. Lidé prostě o okousaným jabkách rádi mluví.

Má tedy iPad šanci na globální úspěch?

Touch Book

To bych chtěl taky vědět, ale zkusím alespoň dedukovat. Cena říká, že tohle zařízení bude pro 3 skupiny lidí (stejně jako iPhone). První jsou geekové, kteří rádi zkouší a následně i efektivně využívají buď pro práci, nebo zábavu. Druhá jsou mastňáci, kteří sice 80% funkcí nevyužijí, ale chtějí být trendy, free, cool a in – jinak řečeno „trendy frykulíni“. No  třetí jsou zoufalci, kteří si myslí, že když budou mít toho ypáda, tak že jejich společenský level rázem povyroste. Jinými slovy, potenciál tu je, ale asi nepůjde nikdy o masově rozšířené zařízení a ani asi nedosáhne stejné penetrace jako menší bráška iPhone. Ostatně o nějaké globální nadvládě asi mr. Jobs jen sní a sám ví, že sice odvedli pořádný kus práce, ale že to zatím stačit nebude.

Potřebuje lidstvo vlastně tablety?

To, že se za x let nepodařilo nikomu prorazit na poli tabletů naznačuje, že lidé vlastně takové zařízení ani nepotřebují a nechtějí. Ale zas tak černě bych to neviděl. Třeba nikdo nepřišel s ideálním řešením. A až se někdo takový najde, je už je otázkou času, kdy trh rozhoupe. Tomu může napomoct třeba rozvoj 3G sítí a obecně veřejný přístup k Inetu kdykoliv a kdekoliv. No uvidíme, ale zatím jsem spíš skeptický.

Pozn.: v článku byly použity obrázky z oficiálních stránek výrobců apple.com a alwaysinnovating.com