Šmírák: street Google

Google připustil, že během snímání WiFi hotspotů v rámci projektu Street View nasbíral data z nezabezpečených bezdrátových sítí a jejich uživatelů.

Pár postřehů aneb příležitost dělá zloděje.

To, že vidím na ulici odemknuté auto, sice ještě neznamená, že si do něj sednu a vypůjčím si třeba autorádio. Stejné je to s bezdrátovou sítí. Čili Google vs. společnost 0:1 – „fuj fuj ty ošklivý velký bratře“. To se prostě nedělá resp. česká verze, když už dělám něco neslušného, tak se u toho nesmím nechat chytit.

Na druhou stranu. Spousta věcí se nesmí, třeba šmírovat sousedku v protějším domě při převlékání, protože si zrovna nezatáhla závěs. Nemá se to, je to neslušné, ale kdo by odolal! A stejné je to i s daty, která si jen tak poletují vzduchem. No, a když už Google vypravil do světa tak drahá autíčka s „foťáky“, proč by neměly ještě, jako bonus přivést i informace které se v blízkosti nacházeli byť ne zrovna ve vizuální podobě. Navíc, když oficiálně mapuje hotspoty. Jde o ideální příležitost. Ovšem je tu i druhá možnost. Data nasbírali opravdu omylem. I mistr tesař… Nicméně tomu se mi moc věřit nechce. A konspiračním teoriím se meze nekladou. Tohle téma může být velmi populární.

A k čemu jim ty data vlastně budou? Nemají jich už takhle dost?

Postulát platný nejen na Inetu: „Dat není nikdy dost.“  A navíc takováhle reálná data (třeba jen informace o zrovna navštívené stránce) jsou velmi užitečná a druhá příležitost jen tak nebude.

Já bych si toto počínání interpretoval následujícím způsobem. Google získává data tak, že čeká, co k němu přijde. Tedy čeká, co mu uživatelé dodají v podstatě sami, svým brouzdáním (po jeho službách, kam uživatelé odcházejí z hledání apod.). Zdroj a objem dobrý, ale jsou závěry, které jsme z toho vyvodili opravdu správné? Nezapomínáme na nějaký aspekt? No a tím, že přijde Google přímo k vám a podívá se, co zrovna děláte, si může ověřit některé předpoklady. Třeba sledovat sociologicko-demografické aspekty, které by, třeba z geo IP zjistit nešly. Když poletíte do vesmíru, tak taky budete snímat, fotit, zaznamenávat, prostě zhraňovat informace co to dá. Co s nimi pak je v tom okamžiku druhořadé. Následných způsobů využití je spousta, záleží jen na fantazii.

No, a pokud chceme současně věřit, že cíleně sbíral data a Google máme rádi nebo mu důvěřujeme, tak se hodí další hypotéza. Google chtěl jen ověřit zabezpečení rozmáhajících se bezdrátových sítí. Následně na základě vyhodnocení získaných dat bude inovovat zabezpečení vlastních služeb – to zní jako dobrý důvod a argument, který bych jim klidne zbaštil.

V důsledku může jít o riziko pro uživatele. Přesto si myslím, že se o závažné ohrožení svobody nejedná. Už kvůli tomu, že data nasbíraná z veřejných a nezabezpečených sítí by z logiky věci neměly obsahovat nic důvěrného a tajného. A další věc je, že taková velká společnost jako G jistě nemá potřebu zbytečně kompromitovat sebe ani jiné.

Spíš přijde nějaký šikula, chvíli bude sledovat provoz, vyhodnotí data a rozhodne se, k čemu je využije. Od vydírání před nějaké podvodné jednání až po krádež. Tohle jednání očekávám od druhořadých individuí, ale rozhodně ne od Google. Na to nemá čas, nemá to zapotřebí v už tak dusné atmosféře, která se točí kolem soukromí, služeb Guglu a třeba Číny.

Podnět získán z E15 (17. 5. 2010).